Kursad Ergan


21 Aralık 1976 , en uzun gecede İstanbul'da doğdum. 1996 senesinde Koleksiyon Mobilya Fotoğraf Studyosu'nda ilk profesyonel fotoğraf asistanlığı işime başladım. 1999 senesinde Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Bölümü'ne girdim. Bu süreler içerisinde Fotoğraf asistanlığı ve Fotoğrafçılık işlerim aralıksız devam etti. Hem çalışıp hem okumam dolayısı ile uzayan okulum 2006 senesinde bitti. 2007 senesinde mezun olduğum okulda yüksek lisansa başladım. Halen İstanbul'da yaşıyorum ve çeşitli dergilere , firmalara fotoğraf çekimleri yapıyorum.

Blog

 • image description

  Uzun Pozlama Nedir?

  Uzun Pozlama (long expousure) ışığın az olduğu ortamlarda çekeceğimiz nesnenin fotoğrafta uyandırdığı hareket hissidir. Bunu yapabilmek için enstantane değerimizin düşük olması gerekmektedir. Enstantane, diyaframdan geçen ışığın sensör üzerinde ki kalması gereken süre demektir. Demek oluyor ki çekeceğimiz nesneyi sensör üzerinde minimum ortalama 1/15sn gibi bir süre ile pozlayarak bunu elde edebiliriz.

  Uzun pozlama yaparken en önemli husus enstantane hızımızdır. Enstantane değerleri genellikle 1/8000sn- 30sn arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Bu süre aralığında 1/15 saniye değerini uzun pozlama başlangıcı olarak belirleyebiliriz. 1/15 saniyenin altında ki 1/10, 1/4, 1/2 , 1’’, 2’’, 4’’ …. 30’’ gibi her değer bize uzun pozlanmış fotoğraf etkisini verecektir.

  30sn’nin daha da üzerinde bir enstantane değeri kullanmak istediğimiz zaman ise makinelerimizde bulunan Bulb moduna geçmemiz gerekmektedir. Bu mod artık makinesinin bir süre sınırı olmadan 30 saniyenin üzerine çıkabildiğimiz bir moddur. 1dk , 5dk, 10dk, 30dk gibi daha uzun enstantane sürelerini kullanabiliriz.
   

 • image description

  Soyut Fotoğraf Çekim Stratejileri

  • 6 yıl önce

  Kontrast Renkler

  Soyut fotoğraf çekme teknikleri arasında ilk olarak kontrast yaratacak renkleri bir arada kullanmanızı söyleyebiliriz. Kırmızı, mavi, yeşil ve sarı gibi güçlü renkleri bir arada kullanarak canlı bir görünüm elde edebilirsiniz. Fotoğraflarınızda yoğunluk arttırmak için manuel ayarlar da yapabilirsiniz.

  Gölgeler

  Güneş ışıklarının daha eğik geldiği sabahın erken saatleri ve akşamüstü, soyut fotoğraflar çekmek için size uygun bir ortam yaratacaktır. Bu saatlerde düşen gölgeleri kullanarak soyut görüntülerinize anlam katabilirsiniz. Ağaçların, masaların, insanların, merdivenlerin ve köprülerin oluşturduğu gölgeleri zoom yaparak konunun merkezine alabilir ve fotoğrafınızın daha gizemli görünmesini sağlayabilirsiniz.

  Gökyüzünü

  Soyut fotoğraf çekmek için açık bir havadan ve sıcak renklerden yararlanabilirsiniz. Yüksek binaları, trafik ışıklarını, durakları, renkli nesneleri kullanarak çekim yapabilirsiniz. Soyut fotoğraflarınızda renk parlamaları için polarize filtreler kullanabilirsiniz. Bu durum gökyüzünün maviliğini de daha iyi ortaya çıkarmanızı sağlayacaktır.

  Nesnelerin Şekillerine Dikkat

  Soyut fotoğraflar çekerken zoom kullanacaksanız konunuzun biçimine dikkat etmelisiniz. Tüm görüntüden ziyade belirli bir noktasına odaklanırsanız soyutluk algısını daha güçlü şekilde yakalarsınız. Geometrik şekilli objeler, renkler ve formlar kullanabilirsiniz. Gökyüzünü arka plana alarak, binaların biçimlerini ön plana çıkarabilirsiniz.

  Yakın Çekim

  Başarılı bir soyut fotoğraf çekmek için kompozisyonu basit tutmaya ihtiyacınız var. Konunuzun sadece bir bölümüne odaklanarak çekim yapabilirsiniz. Tele-zoom objektifler ile nesneleri büyüterek ilginç detaylar yakalayabilirsiniz.

  Bunların dışında geniş açılı objektifle, nesneye yaklaşarak dar açılı çekimler yapmak ortaya güzel sonuçlar çıkartacaktır. Farklı açılar yakalamaya çalışırken nesnelerin özüne inmenin keyfini yaşayacaksınız.
   

kursadergan.com

Adresiniz cadde, sokak, semt şeklinde tanımlayın.

HARİTADA AÇ